Lawinowo rośnie ilość zapytań kierowanych do nas w sprawie nękających numerów telefonów, telemarketerów wydzwaniających wiele razy dziennie czy też połączeń ofertowych bądź zaproszeń do udziałów w konkursach. Nasi klienci proszą nas o interwencje w ich imieniu w celu usunięcia numeru z bazy marketingowców i handlowców. Nie jest to jednak taka prosta sprawa. Oczywiście nie jest to sprawa beznadziejna, ale bardzo trudna. A najważniejsza w tej sprawie jest jednak prewencja. Dlatego postanowiliśmy przygotować ten poradnik, aby uzmysłowić opinii publicznej jak należy dbać o swój telefon.

Nie podawaj swojego numeru w internecie

To najważniejsza zasada. Nigdy i pod żadnym pozorem nie podawaj swojego numeru w sieci internet. Dotyczy to zarówno wypełniania wszelakich formularzy jak i umieszczania ogłoszeń na forach. Często myślimy sobie “a kto znajdzie ten numer, komu będzie się chciało go wpisywać do bazy” tak jakby zajmowała się tym osoba i musiała go wyszukać a następnie ręcznie wklepać do jakiejś bazy telemarketingowej. Jednak w dzisiejszym świecie zajmują się tym automaty, które przeglądają miliony stron internetowych dziennie w poszukiwaniu tego bardzo cennego ciągu dziewięciu cyfr. Takie numery z ogłoszeń są cenne dla marketingowców, gdyż sami podajemy aktualny numer, pod którym będziemy odbierać nieznane numery telefonu (bo może dzwonią z ogłoszenia). Takie numery są najbardziej wartościowe gdyż poprawne i gwarantują odebranie telefonu.

Nie wyrażaj zgody marketingowej

Dokonując zakupów czy też korzystając z jakiejś usługi często zmuszeni jesteśmy podawać numery telefonów. W dzisiejszych czasach nie ma możliwości nadania paczki kurierem bez podania telefonu. Jeśli jesteśmy już zmuszeni do tego to dokładnie czytajmy zgody jakiej udzieliliśmy. Często z automatu godzimy się na działania marketingowe i co gorsze – na sprzedaż numeru. Czytajmy więc zgody jakie udzielamy i nie gódźmy się na żadne działania marketingowe względem podanego numeru.

Używaj drugiego numeru telefonu

To przykre, ale nie zawsze może ustrzec się przed podawaniem numerów telefonów w internecie i nie zawsze możemy zrezygnować ze zgody marketingowej. Rozwiązaniem będzie jednak używanie drugiego numeru telefonu, najlepiej na kartę, z którego to numeru korzystamy wyłącznie w sieci. Ten numer można w dowolnej chwili wyłączyć a swój prywatny telefon mieć bezpieczny.

Używaj zmyślonych numerów telefonu

Można także używać zmyślonych numerów telefonów. Po co podawać prawdziwy, jeśli nie jest potrzebny do zrealizowania usługi. Można przecież wpisać ciąg cyfr na przykład “123456789”. W ten sposób swój numer zachowujemy w tajemnicy.

Nie odbieraj połączeń od telemarketerów

Najcenniejszy dla telemarketerów numer to ten, który odbiera nieznane połączenia. Taki numer jako zweryfikowany (kryje się za nim konkretna żywa osoba) i czynny (odbiera nieznane numery) jest bardzo wartościowy dla telemarketerów. Dlatego też przed odebraniem telefonu warto go sprawdzić w ogólnie dostępnych serwisach jak na przykład ktoto.info aby sprawdzić czy jest bezpieczny. Często przy numerach są komentarze, które pozwolą nam zorientować się, czy nieznany numer to nie przypadkiem telemarketer.

Usuń swój numer z sieci

Jeśli twój numer jest już widoczny w sieci – usuń go natychmiast. Jeśli jest w sieci to najprawdopodobniej jest już w posiadaniu telemarketerów i handlowców w ich bazach, ale szybkie usunięcie numeru sprawi, że kolejni telemarketerzy i handlowcy nie zbudują swoich baz w oparciu o twój numer.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *