Aby zoptymalizować opodatkowanie działalności przez utworzenie (przekształcenie) w sp z o.o. sp. k ważnym jest aspekt podziału zysków w spółce komandytowej. Zacznijmy jednak od podstawowych wyjaśnień.

Spółka komandytowa nie jest opodatkowana na poziomie spółki. Dochody generowane przez spółkę komandytową opodatkowane są na poziomie udziałowców. Umowa spółki określa ile procentowo otrzymuje ze spółki komandytariusz a ile komplementariusz. Jeśli w spółce komandytowej rolę komplementariusza pełni spółka z o.o. a rolę komandytariusza osoba fizyczna, łatwo wytransferować zyski bez nadmiernego opodatkowania (podwójnego opodatkowania jak w przypadku sp. z o.o.). W umowie spółki można zawrzeć, że komandytariusz otrzymuje znaczny udział w zyskach (np. 95%) i wtedy 95% dochodu opodatkowanych jest PIT a pozostała część czyli 5% trafia do komplementariusza – czyli spółki z o.o. gdzie opodatkowane jest to CIT i PIT.

W ten sposób 95% dochodu można uchronić przed podwójnym opodatkowaniem jakie ma miejsce w przypadku tradycyjnej spółki z o.o..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *