Pisanie umów i analizowanie umów

Pisanie umów i analizowanie umów to jedna z najczęściej powierzanych nam czynności. I z tej czynności pisania umów czerpiemy chyba najwięcej przyjemności. Zawsze jednak klient ma ten sam problem. Zrozumienie czym jest umowa.

Sytuacja zawsze jest taka sama. Zgłasza się do nas klient z prośbą o napisanie umowy, która zabezpieczy jego prawa na wypadek pojawienia się problemów z kontrahentem. I jest to bardzo słuszne rozumowanie bo właśnie w tym celu podpisuje się umowy, aby doprecyzować wszystkie postanowienia jakie zostały ustalone w toku negocjacji warunków z kontrahentem. Ale tutaj też pojawia się problem. Właśnie w tych wspomnianych negocjacjach z kontrahentem.

Klient często wymaga wpisywania w umowach drakońskich kar umownych, obwarowanych sztywnymi terminami, konsekwencjami o restrykcjami. Często ma się wrażenie, że bardziej ekonomicznie opłacalnym będzie dla klienta sytuacja, gdy kontrahent nie wywiąże się z umowy. Zadajemy wtedy bardzo proste pytanie: czy kontrahent podpisze taką umowę? Czy zostało to z nim ustalone? Jest to o tyle bardzo istotne pytanie, że my oczywiście możemy zapisać podczas pisania umowy wszystko co klient sobie zażyczy, ale czy jego kontrahent podpisze taką umowę?

Drugą ważną kwestią jest powielanie zapisów kodeksu cywilnego. Czasami wydaje się, że klient chcąc zlecić komuś pisanie umowy życzy sobie 20 stronicową umowę, 50 stronicową, może 100 stronicową umowę na prostą czynność. Przy tym życzy sobie, aby były tam zapisy, które jasno wynikają z kodeksu cywilnego. Oczywiście można powielać na 50 stronach zapisy kodeksu cywilnego, lecz czy nie prościej i czytelniej jest napisać “w sprawach nieuregulowanych niniejszą umową mają zastosowania przepisy kodeksu cywilnego”?

Jak więc powinna wyglądać poprawnie napisana umowa?

Podczas takiej czynności jak pisanie umów powinno się skupiać tylko na najważniejszych postanowieniach umownych. Umowa powinna być zwięzła, zawierać tylko najważniejsze postanowienia, napisane w sposób prosty i zrozumiały. Nie warto nad jednym postanowieniem rozpisywać się w wielu paragrafach, gdyż może to doprowadzić do tego, że paragrafy są ze sobą sprzeczne. W umowie powinno być zawarte tylko to co może być przedmiotem ustaleń między kontrahentami. Tutaj właśnie potrzebny jest fachowiec, który przez sito przepuści wszystkie stawiane założenia i odsieje te, które wynikają bezpośrednio z kodeksu cywilnego od tych, które są formą umowną.

Kolejną rzeczą jest zdanie sobie sprawy, że umowa są to warunki, które muszą być zaakceptowane przez obie strony. Nie można do umowy wprowadzać zapisów na które nie godzi się kontrahent. Umowa to forma pisemnego potwierdzenia ustalonych warunków. Jeśli więc dane warunki nie zostały ustalone, lub też ustalenia są inne, nie można tego zawierać w umowie.

I najważniejsze – należy odpowiedzieć sobie na pytanie. Gdybym był na miejscu swojego kontrahenta i uczciwie chciałbym wykonać swoje obowiązki o których mówi napisana umowa, to czy podpisałbym ją? Czy obostrzenia, kary i rygory nie odstraszą mnie?

Jeśli masz kłopot z przygotowaniem umowy, czasami zamiast wprowadzania drakońskich kar do zapisów umownych warto jest to zlecić fachowcom. Cena za napisanie umowy waha się od 100 złotych do 200 złotych w przypadku prostych umów. Jeśli interesuje cię ta usługa, skontaktuj się z nami na biuro@prconsulting.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *