Niedawno zgłosiła się do nas pewna pani z prośbą o opinię podatkową. Temat poruszony w prośbie jest obecnie bardzo popularny i może dotyczyć wielu tysięcy dziewczyn, więc postanowiliśmy opisać go na naszym blogu.

Pani nazywa się Aldona (wyraziła zgodę na publikację imienia). Pani ma obecnie ponad 30 lat. Jakiś czas temu zaczęła pracę na tak zwanych seks kamerkach. Pracuje dla sieci z kamerkami zarejestrowanej na Cyprze. Jej początkowe zarobki to około $500 dziennie, obecnie wynoszą więcej. Wynagrodzenie przyjmowała za pomocą elektronicznych płatności @Payments na wydaną do tego celu kartę. Nie zostawiała żadnego śladu dochodów w bankach. Korzystała z wyżej wymienionej karty podczas każdych codziennych zakupów.

Dochody uzyskiwane z tej działalności, a zwłaszcza skala tych dochodów, sprawiają, że pani Aldona może stanąć w centrum zainteresowania Urzędu Skarbowego. Dlatego zwróciła się do nas o poradę, czy dochody uzyskiwane z kamerek podlegają opodatkowaniu i czy ma jakieś znaczenie, że dochód uzyskuje od zagranicznego przedsiębiorcy i to, że najczęściej pracuje podczas zagranicznych wakacji i spędza w Polsce mniej niż 4 miesiące w roku. Nasza odpowiedź jest następująca:

Tak, każdy dochód uzyskiwany przez polskiego podatnika podlega opodatkowaniu. Nie ma znaczenia, czy dochód uzyskiwany jest od polskiego czy też od zagranicznego płatnika. Oczywiście mają często zastosowanie przepisy z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, ale tam musi zaistnieć sytuacja pobrania podatku w kraju – stronie porozumienia. Z tego co wiemy, żaden podatek z tytułu dochodów z pracy na kamerkach nigdzie nie został opodatkowany. Nie ma też znaczenia miejsce świadczenia usług.

Podsumowując, dochód uzyskiwany przez modelki pracujące na seks kamerkach powinien zostać wykazany w rocznym zeznaniu podatkowym i podlega opodatkowaniu w Polsce.

Więcej o naszej klientce i jej pracy można przeczytać na jej blogu, który poświęcony jest takiemu właśnie zagadnieniu jak praca na seks kamerkach. Autorka obiecała również publikować tam swoje przejścia z Urzędem Skarbowym i próby opodatkowania dochodu uzyskiwanego z kamerek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *