Biznesplan – co to jest?

Biznesplan (lub też plan biznesowy, ang. business plan) jest to dokument przedsiębiorstwa zawierający ocenę opłacalności danego przedsięwzięcia gospodarczego. Biznesplan sporządzany jest na potrzeby wewnętrzne i zewnętrzne przedsiębiorstwa między innymi w celu pozyskania źródeł finansowania inwestycji. Biznesplan zawiera opis celów, jakie przedsiębiorstwo zamierza realizować w przyszłości z uwzględnieniem istniejących uwarunkowań rynkowych, finansowych, marketingowych, technologicznych, organizacyjnych i kadrowych. Elementami biznesplanu są m.in. analiza finansowa, analiza rynku, analiza SWOT.

Co powinien zawierać prawidłowy biznesplan?

  • Streszczenie przedsięwzięcia
  • Charakterystyka przedsiębiorstwa
  • Opis produktu lub/i usługi oferowanej przez przedsiębiorstwo
  • Opis strategii marketingowej
  • Plan finansowy
  • Analiza SWOT

Kiedy tworzy się biznesplan?

Definicje mówią, że biznesplan powinien być tworzony przed przystąpieniem do każdego przedsięwzięcia. W celu efektywnego zarządzania biznesplan powinny sporządzać zarówno nowo powstające przedsiębiorstwa, jak i przedsiębiorstwa już funkcjonujące w przełomowych momentach związanych ze zmianą profilu działania, wejściem na nowe rynki, przeprowadzeniem fuzji lub przejęciem. Praktyka wskazuje jednak, że nie jest to. Biznesplan często sporządzany jest tylko jako załącznik do wniosku kredytowego. Kredytobiorca musi wykazać, że nowe przedsięwzięcie będzie rentowne.

Pomoc w przygotowaniu biznesplanu

Służymy swoją pomocą przy tworzeniu biznesplanów. Możemy stworzyć biznesplan zarówno obiektywnie jak i przeznaczony na dowolne cele (jak np. wniosek do Urzędu Pracy w celu dofinansowania dla nowych firm bądź też biznesplan do wniosku kredytowego). Duże doświadczenie, wiedza i umiejętności sprawią, że biznesplan zostanie przygotowany w przystępnych terminach i po przystępnej cenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *