W Polsce większością stają się spółki komandytowe. Nie jest to zadziwiające zważywszy na to, iż są najbezpieczniejszą opcją dla prowadzących działalność na terenie naszego kraju. Jakiś czas temu w prawie upadłościowym nastąpiły zmiany, dzięki czemu sp. k. stały się jeszcze bezpieczniejsze. Wyjaśniając w najprostszy sposób – spółka komandytowa jest to sp. z o.o. posiadająca wspólnika w postaci „komplementariusza” który ponosi odpowiedzialność za wszystkie zobowiązania spółki oraz odpowiada całym swoim majątkiem. Spółka sama w sobie (zwykle są to osoby fizyczne) nie ponosi żadnej odpowiedzialności. Zwiększone bezpieczeństwo daje nam :

  • zwiększony czas dochodzenia roszczeń przez osobę składającą pozew. Dzieje się tak, ponieważ pozew musi zostać złożony najpierw przeciwko sp. z o.o. sp k. poprzez pozew przeciwko sp. z o.o. na samym końcu docierając do osób fizycznych.
  • znacznie łatwiej jest zorientować się gdy nastąpi moment niewypłacalności spółki co zwiększa nam czas jaki mamy na zgłoszenie upadłości (aktualnie 30 dni)
  • uzyskujemy przezroczystość podatkową dzięki czemu w przeciwieństwie do sp. z o.o. nie musimy przejmować się wyprowadzaniem pieniędzy ze spółki
  • łatwiejsze ukrycie danych sp. z o.o. ponieważ w rejestrach pojawiać będą się jedynie dane sp. z o.o sp. komandytowej a to wszystko za sprawa dopuszczenia przez nasze prawo spółek międzynarodowych (np spółka z o.o. np z Wysp Marshalla gdzie nasz kraj nie może zasięgnąć informacji wchodząca w sp k. z polski) – o tym w osobnym artykule.

Podsumowując, jest to bardzo dobry sposób dla ludzi chcących pracować nieco anonimowo czy też ustrzec się odpowiedzialności majątkowej, nie tracąc jednak na wiarygodności u potencjalnych kontrahentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *